Ruchome Piaski || Główna rozprawa sądowa, sprawa nr B 147 66

Tytuł:                  Ruchome piaski
Autor:                 Malin Persson Giolito
Wydawnictwo:   Czarna Owca
Liczba stron:      452
Moja ocena:       9.5/10


        Nie ma nikogo takiego kto nie wiedziałby o tym kim jest Maja Norberg. To ona jest głównym tematem ostatnich miesięcy dla telewizji i prasy. Prawie rok w areszcie śledczym, a ona nie zabrała  głosu w tej sprawie. Proces zbliża się bardzo szybko, a Sanders - najlepszy adwokat w Szwecji ma zamiar obronić dziewczynę. Tylko pytanie! Czy uda się zmienić opinię publiczną ? Czego dowiadujemy się na początku ? - To Maja zabiła Sebastiana i zastrzeliła Amandę.

"Zdaniem pani prokurator ["Maja Norberg jest  winna zabójstwa, podżegania do zabójstwa, współuczestnictwa w zabójstwie i próby zabójstwa"".]"

      Książka szokuje od pierwszych stron. Znajdujemy się w szkole w Djursholmie, gdzie dochodzi do strzelaniny. Sebastian - chłopak Mai, Amanda - jej najlepsza przyjaciółka i kilka innych osób zmarło w wyniku strzelaniny. Jedyna ocalała Maria Norberg (Maja) trafia do aresztu. Zarzuty już znacie. Pani prokurator chce, aby dziewczyna zapłaciła za swoje grzechy. Maja w areszcie ma wiele zakazów, np. brak odwiedzin (dla dobra śledztwa), więc nie rozmawia z rodzicami przez kilka miesięcy. Na początku przez jakiś czas strażnicy sprawdzali celę, aby nie popełniła samobójstwa. Raz na dwa tygodnie Maja dostaje nowe podpaski i szczoteczkę do zębów - to akurat przykład jak bardzo autorka skupia się na detalach swojej powieści. Autorka także pokazuje nam, że ciągle występuje podział ludzi ze względu na pracę czy pochodzenie. W bardzo wyraźny sposób widzimy to na przykładzie historii Samira (przyjaciela? oskarżonej)
"Ale jesteś w błędzie, twierdząc, że moja przeszłość i pochodzenie są wam obojętne. Wystarczy obejrzeć Idola, X Factor albo jakieś popieprzone programy kulinarne, by się przekonać, że pochodzenie i przeszłość to połowa sukcesu."

Kolejną ważną sprawą, która zostaje poruszona w powieści jest rodzicielstwo. A mianowicie ojciec Sebastiana - Claes. Ojciec, kory poniża swoje dziecko, wyzywa, obraża i stara się odseparować od rodziny, a nawet można powiedzieć - usunąć. Rodzicielstwo to bardzo trudna rzecz. Dziecko potrzebuje miłości, ale też miłość ta musi zostać mu pokazana. Powinien okazać Sebastianowi troskę i pokazać, że mu na nim zależy. Niestety to nie jest ten typ człowieka. Przez całą powieść ciągnie się wątek złego ojca.  Wydaje mi się, że autorka stara się pokazać jak ważna jest miłość w rodzinie, zwykłe powiedzenie "Kocham Cię", czy docenianie drugiego człowieka. Przecież gdyby Claes był normalnym ojcem nie doszło by do masakry !

Czy z akt śledztwa wynika, że Maja i Sebastian wszystko to zaplanowali ? (...)
Czy Maja wiedziała o jego planach ? (...)
Czy pani prokurator zdoła udowodnić, że Maja z premedytacją zabiła Amandę ? (...)

      Jak za pewne widzicie dostajecie ode mnie małe strzępy informacji. To nie jest przypadek. Autorka bardzo dobrze przygotowała fabułę. Nie chciałbym wam niczego zdradzić, aby po prostu nie spoilerować.
Co myślę o książce ? Na pewno jest to jedna z lepszych książek przeczytanych w tym roku. Książka, która od pierwszej strony szokuje! Dostajemy bardzo dużo informacji, a tak na prawdę nie wiele wiemy. Autorka rozpala ciekawość czytelnika już na samym początku, a następnie stopniowo zaczyna bawić się tym ogniem - podsycając ! Książka jest bardo szczegółowa: opowiada o rodzinie Sebastiana, Mai, ale także wiele dowiemy się o Samirze, czy Amandzie. Będzie też romans, który skomplikuje wiele rzeczy.Narratorką całej powieści jest Maja. To ona opowiada nam swoją historię. Często w książce przy danym opisie w nawiasie jest wstawka Mai - czego nie znoszę w książkach , a tutaj ? Coś świeżego, dobrego. Zostało to zaprezentowane w bardzo oryginalny sposób. Myślę, że tan mały element dodał też charakteru dla tej powieści.

   
        Co zaskakuje?  Jak zdążyliście się zorientować jest to kryminał. Zupełnie inny kryminał niż ten który znasz na co dzień! Dobry kryminał kojarzy mi się ze scenami morderstwa, która została opisana bardzo szczegółowo, obszerny opis śledztwa.... To tutaj jest, ale nie gra pierwszych skrzypiec. Tutaj karty rozdaje Maja. To ona opowiada - TO JEST JEJ HISTORIA, A TY LEPIEJ WYSŁUCHAJ ZANIM OCENISZ! Czy polecam ? ZDECYDOWANIE! Jest to na pewno coś nowego, coś innego co odbiega od schematu kryminału, ale pozostaje wierny temu gatunkowi. Jedna ze stacji telewizyjnych wykupiła prawa do serialu, a prace nad nim mają ruszyć w następnym roku ! Na pewno nie oderwiecie się od tej historii, która jak muszę przyznać bardzo mną wstrząsnęła. Malin Persson Giolito stworzyła coś wspaniałego. Kryminał, który prawdziwy miłośnik powinien posiadać w swojej biblioteczce !

I OCZYWIŚCIE NAJWAŻNIEJSZE ! 
JAKI BĘDZIE WYROK SĄDU ?
 WINNA ? A MOŻE NIE?

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu :) 

6 komentarzy:

 1. Super, zapowiada się bardzo wciągająca lektura :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię kryminały, ani o książce, ani o autorce wcześniej nie słyszałam, a to brzmi bardzo odświeżająco! :) Z przyjemnością w wolnej chwili sięgnę po książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem Ci Duszo, że zachęciłeś mnie! Książka wylądowała już w schowku na czytam.pl :D

  Pozdrawiam, maobmaze ♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie tego spodziewałam się po tytule "Ruchome piaski" :D (nie mam zwyczaju czytać opisu, sama nie wiem czemu)... Zdecydowanie zaskoczyłeś mnie, ale pozytywnie ;) Na pewno, szczególnie teraz, sięgnę po tę książkę! Świetna recenzja, piękne zdjęcia! Zostaję na dłużej :D
  Pozdrawiam! Ola z
  https://wroclawianka-czyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna książka, naprawdę bardzo mi się spodobała i dobrze mi się ją czytało, chociaż początek nie ukrywam dłużył mi się niemiłosiernie :) Cieszę się, że i Tobie przypadła do gustu :)

  Pozdrawiam i zapraszam,
  shevvolfxczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 BartoszCzyta , Blogger